Faculty & Staff (by Department)

 Sort Alphabetically

Superintendent/CEO:

  • Antony A. L. McLetchie
  • Samantha Merithew, Administrative Assistant

Directors:

  • Sally Atkins, Business Operations
  • Chris Bradley, Student Life
  • Carolyn Demko, Information Technology
  • Paul Holmes, Services for Children
  • Mike Kaiser, Facilities
  • Bill Keenan, Fund Development
  • Frank Kruppenbacher, Public Relations
  • Jessica Meissner, Curriculum and Instruction
  • Nancy Perry, Principal
  • Susan C. Searls, Early Childhood Programs

Faculty: Early Childhood Programs

  • Kelly Luke, Teacher
  • Christina Nunez, Teacher
  • Julie Shahin, Teacher
  • Karen Windhorn, Teacher

Faculty: Elementary School (Grades K-5)

  • Lisa Bickham, Teacher
  • Lori Delavak, Teacher
  • Jennifer Gentzke, Teacher
  • Deborah Parsons, Teacher
  • Rosemary Sadwick, Teacher
  • Gina Sangiacomo, Teacher
  • Tim Surdyk,  Teacher
  • Laurie Way, Teacher

Faculty: Middle School (Grades 6-8)

  • Carla Bonaldi, Teacher
  • Gene DiVincenzo, Teacher
  • Catherine Kipp, Teacher
  • Heather Maltzan Mooney, Teacher

Faculty: High School (Grades 9-12)

  • Megan Adanti, Teacher
  • Ashley Bergeron, Teacher
  • Carolyn Fisher, Teacher
  • Kim Kotel, Teacher
  • Sheila Puzio, Teacher
  • Priscilla Saulsgiver, Teacher
  • Paul Kelly, Teacher

Faculty: Speech

  • Rita Adelson, Teacher
  • Donna Ayer, Teacher
  • Stacy Barry, Teacher
  • Catherine Coppola, Teacher
  • Christine Fitzgerald, Teacher
  • Jayme Kaplan, Teacher
  • Susan Noam, Teacher
  • Kathleen Piehler, Teacher

Faculty: Special Content Areas

  • Mary Cook, Physical Education Teacher and Athletic Director
  • Margaret Jennings, Library Teacher
  • Scott Lipitz, Physical Education / Health Teacher
  • Pamela McInerney, Music Teacher
  • Michael Pachuilo, ASL Teacher
  • David Prusinski, Art Teacher
  • Carah Taylor, Physical Education Teacher

Faculty: Services for Children

  • Deborah Antinore, Educational Evaluator
  • Wayne Cayea, Vocational Evaluator
  • Gwen Conklin, Guidance Counselor
  • Jennifer Cranch, Behavior Management Specialist
  • Susan Ogden, School Psychologist
  • Lisa Marie Sterling, Audiologist
  • Pat Sullivan, School Counselor

Teaching Assistants:

  • Shari Caruso-Walters
  • Catherine Cassidy
  • Connor DeAndrea-Lazarus
  • Randy Dunham
  • Chad Evringham
  • Christine Hamilton
  • Kathy Holzwarth
  • Cyndi Kaiser
  • Christina Kelly
  • Kjerstin Kenny
  • Susan Klein
  • Brenda Lester
  • Jennifer Love
  • Tanya Manktelow
  • Sharon McKenney
  • Vicki Nordquist
  • Anthony Palmer
  • Charles Palmer
  • Melissa Pancione
  • Kevin Perrin
  • Jeff Pratt

Residential Counselors:

  • Juanita Artinian
  • James Caswell
  • Markus Grambeck
  • Pam Grossmann
  • Joselina Keister, Recreation Center Supervisor
  • Delores Smith
  • Terri Stransky
  • Lindsay Vine
  • Ron Walker
  • Mark Walters, Senior Residential Counselor

Nursing and Student Health Staff:

  • Sherese Green, Night Nurse
  • Becky Kindelberger, Nursing Supervisor

Technology Staff:

  • Carolyn Demko, Director of Information Technology
  • Christopher Cuculick, Network Administrator

Administrative Support:

  • Aubrey Anselm-Cooke
  • Lauren Ashworth
  • Brenda Jamalkowski
  • Julie Prescuitti
  • Margie Sagneri
  • Eileen Todesco
  • Isaiah Tyler

Maintenance Staff:

  • John Auclair
  • Tom Brodnicki
  • Fred Chatterton
  • Loren Jacobs
  • John Krautwurst

Security Guards:

  • Tom Begue, Senior Security Guard
  • Bryan Freeman
  • Reggie Seche
  • William Wegman

Custodial Staff:

  • Leroy Colbert
  • Margarita Colon
  • Jeanette Doyle
  • Damaris Ferrer
  • Daniel Gonzalez
  • Dawn Grambeck
  • Marilyn LeFlore
  • Gregory Rosa, Jr.
  • Cynthia Singletary, Senior Custodian

Signs For All Program:

  • Terri Mertz, Coordinator

 

© 2017, Rochester School for the Deaf | 1545 St. Paul Street | Rochester, NY 14621 | 585.544.1240 | 585-286-2808 (Videophone)
info@rsdeaf.org
Privacy Policy | Directions | Contact Us